20. svibnja 2025. u našoj školi je obilježeno 150 godina Konvencije o metru koja je donesena 20. 5.1875. godine. Radionicu „S duljinom je uvijek uzbudljivo!“ za učenike od 5. – 8. razreda održala je prof. dr. sc. Aleksandra Čižmešija s Matematičkog odsjeka PMF-a sa svoje tri studentice: Ozanom, Petrom i Antoniom, budućim profesoricama matematike. Na radionici smo se zabavili kroz razne aktivnosti od kojih su neke:
1.) Što je Manhattanska udaljenost i gdje se koristi.
2.) Na točkastom papiru smo crtali likove zadanog opsega i odredili im površine te uočili da likovi istog opsega ne moraju imati iste površine.
3.) Kvadrat s iscrtanih 16 jediničnih kvadratića podijelili smo na dva sukladna (jednaka po obliku) dijela svaki površine 8 kvadratnih jedinica i odredili im opsege te smo uočili da sukladni likovi jednakih površina ne moraju imati jednake opsege.
4.) Na primjeru trokuta Sierpinskog uočili smo da se površina lika može smanjivati prema nuli, a opseg se istovremeno povećava u beskonačnost.
5.) Na Barbie i Kenu te na svome tijelu mjerili smo neke dimenzije: opseg zapešća, duljinu ruke, noge, visinu, … Zatim smo izračunali omjer (količnik) opsega zapešća te pomoću tog koeficijenta smo izračunali kolike bi bile ostale mjere Barbie i Kena da su živi ljudi. Šokiralo nas je da bi ti ljudi bili jako neobični – visina bi im bila preko 2 metra, glava, noge i ruke bi im bile neproporcionalne prema tijelu i bilo bi im nemoguće stajati i održavati ravnotežu. Tako savršene lutke bile bi jako nesavršeni ljudi.
Pogledajte na fotografijama kako nam je bilo na radionici.





















