Eratostenov eksperiment 2025

Datum objave: 25/03/2025

Ove godine  smo sudjelovati u Međunarodnom projektu – Eratostenov eksperiment.  Spojili smo matematiku i geografiju te smo 20.3.2025. u 12:03h mjerili duljinu sjene kako bi izračunali opseg Zemlje. Prvo smo istražili tko je bio Eratosten; slavni matematičar, geograf i astronom, te kako je uspio izmjeriti opseg Zemlje.

 Eratosten je izračunao opseg  nakon opažanja odbljeska Sunčeve svjetlosti u dnu dubokog zdenca u Sieni (danas Asuan) koji se pojavljivao u podne samo jedan dan u godini, mjerenja kuta položaja Sunca u odnosu na zenit u Aleksandriji toga istoga dana ( 7⁰2′) te mjerenja duž meridijana između Sijene i Aleksandrije (5 000 stadija), tj. o=(5000·360⁰)/  7⁰2′)=250 000 stadija. Ako je njegova mjerna jedinica duljine bio antički stadij od 185 m, onda je pogreška njegova izračuna približno 16.3 %, a ako je  mjerna jedinica  bio egipatski stadij, onda je pogreška njegova računa samo 1.6%. Danas znamo da je opseg Zemlje 40 075 km.

Eksperiment se provodi na proljetnu ravnodnevicu ili na datum najbliži istoj.  Pronašli smo školu partnera, koja se nalazi na približno istom meridijanu kao i naša, Gimnazija  Antuna  Vrančića Šibenik. Izmjerili smo duljinu sjene pet puta i dobili srednju vrijednost 1.0506 m za štap duljine 1m.  Razmijenili smo podatke o duljini sjene i izmjerenom kutu upada sunčevih zraka. Nakon toga smo izračunali kutnu udaljenost između naših škola od 37′, što se pokazalo neprecizno. U konačnici smo iskoristili  dobivene rezultate i  izračunali opseg Zemlje pomoću ˇškoleˇ na ekvatoru  koji smo izabrali u Kongu u mjestu Ntoku, pomoću Google Earth smo izmjerili udaljenost od 5087,54 km. Dobili smo  opseg Zemlje 42026,5 km, pogreška  je 5%, rezultat  je svakako zadovoljavajući.

Zahvaljujemo se školi partneru Gimnaziji Antuna Vrančića u Šibeniku, njihovoj profesorici Loreni Antunovac i njihovim učenicima.

U istraživanju su sudjelovali učenici šestih razreda   Korina, Julija, Marija, Marko, Ivan, Dominik, Lena, Kristijan i Erik  prikazujući planet Zemlju u staklenci, označavajući na njemu našu školu i školu na ekvatoru i proučavali kako pada sjena pod vodstvom profesorice  geografije Sanje Topalušić.

U istraživanju su sudjelovali  i učenici sedmih razreda  Katarina, Nina, Marko, Andro, Nikola, Arian,  Mila, Ana, Dea, Jana i Dorotea; prikupili materijale, mjerili, izračunali, prikazali i analizirani rezultate pod vodstvom profesora geografije Ivana Pranjić i profesorice matematike Terezije  Baltić.

Radujemo se ponovnom eksperimentu.

Više pogledajte na LINKU

Pročitajte još

Lektira na drugačiji način

Lektira na drugačiji način

U sklopu Erasmus projekta „Veliki cilj, mali koraci“  i projekta „Midfulness: ljepota trenutka“ u utorak 29. travnja učenici 5.a razreda predstavili su lektirno djelo Milivoja Matošeca „Strah u Ulici lipa“ na njima nov i poseban način: tehnikom kamishibai....

NATJECANJE U SLAGANJU RUBIKOVE KOCKE

NATJECANJE U SLAGANJU RUBIKOVE KOCKE

30. travnja 2025. u našoj je školi održano drugo po redu natjecanje u slaganju Rubikove kocke – jedne njene strane i cijele kocke. Slaganjem Rubikove kocke vježba se pažnja, fina motorika, koordinacija očiju i ruku te vizualna inteligencija. Natjecalo se 12 učenika...

Projekt: Putujući ruksak

Projekt: Putujući ruksak

Projekt školske knjižnice „Putujući ruksak“ koji je započeo u „Mjesecu hrvatske knjige“ (od 15. listopada do 15. studenog 2024.) završio je u travnju 2025.Projekt je bio namijenjen učenicima trećih i četvrtih razreda, a ideja projekta je da učenici u obiteljskom...

Skip to content