2017-04-18 12:37:07

Obnovljen zid sa čepovima

Zid na prvom katu naše škole, pokraj kojeg svaki dan prođe većina naših učenika i učitelja, kao i učenika, učitelja i roditelja Glazbene škole u istoj školskoj zgradi, prije dvije godine ukrašen je plastičnim čepovima. Bila je to prilika da, povodom Svjetskog dana voda, prikažemo motiv na tu temu, ali i upozorimo na količinu plastike koja bude kupljena kao ambalaža proizvoda koje koristimo u svakodnevnom životu, nakon čega je bacimo ili, ako razmišljamo ekološki, odložimo za recikliranje...

 

S vremenom je dio čepova, lijepljenih vrućim ljepilom na kartonsku podlogu, otpao, pa smo odlučili obnoviti zid, i to iz istih ekoloških pobuda i na isti način, koristeći čepove. Ovaj put smo ih dobro učvrstili vijcima na velike OSB-ploče koje su prethodno oslikale naše učenice Ani i Ana P. iz 7.d uz idejne skice i sugestije sedmašica Eme i Marte, učiteljice likovne kulture Stele Perić i koordinatorice Eko-škole Marine Škledar. Motiv je prigorski, sesvetski – oko važnog sesvetskog simbola, župne crkve Svih Svetih, s jedne strane se na grani nalazi sova – simbol mudrosti i obrazovanja, a s druge – naša škola. Potrošeno je preko 3000 vijaka, a to znači i toliko čepova. Čepovi su razvrstavani po bojama, a dobar dio svijetlijih je i opran. Aku-bušilicama su ih brojni ekolozi i pridruženi članovi danima učvršćivali na OSB-ploče: Ilona, Sara, Claudia, Evelina, Una, Ivana, Iva, Josipa, Luka, Hrvoje, Patricia, Nina, Marcela, Marta, Ana M., Fran, Bajro, Mihael i Luka iz 7.a, 7.b, 7.c, 7.d i 8.e. Tehnička podrška bio je i školski domar Daniel. Prostor za rad bio je bivša informatička učionica, u kojoj se nastava rijetko održava, ali je to ujedno i prostor za rad marljivih zadrugarki školske zadruge Badel 1866.

Čepove su tijekom ove šk.god. skupljali učenici, roditelji i učitelji naše škole kako bi svi usvojili naviku odvajanja plastičnog otpada u spremnike koji su za to predviđeni – žuti ili crni sa žutim poklopcem. Sve preostale čepove, a ima ih puno, donirat ćemo Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma, kao što i činimo svake godine predajući ih tvornici „Zvijezda“.

Uz pohvalu svima koji su u ovom tekstu navedeni i onima koji možda nisu, neka bude i eko-poruka: pokušajmo što više koristiti one proizvode čiju ambalažu nećemo morati uzastopce bacati i tako proizvoditi smeće ili proizvode čiju ambalažu ne moramo odlagati za recikliranje, već je možemo opet iskoristiti – jer i time štedimo energiju koja se za recikliranje utroši.

 

Marina Škledar,

koordinator Eko-škole

   


Osnovna škola Sesvete