« Studeni 2017 »

Terapijski psi u 8.a razredu
Autor: Administrator , 30. 5. 2017.

Završili smo razredni projekt „ Godina bijelog štapa“  dolaskom  obitelji Mas u naš razred. Obitelj Mas se dugo godina bavi socijalizacijom  terapijskih pasa. Na početku našeg druženja, gospodin Mas nam je prikazao fim o udruzi „ Silver“  u kojoj se školuju psi da bi postali  terapijski psi. Program socijalizacije započinje odabirom šteneta u dobi od 6 do 8 tjedana i testiranjem njegovih urođenih predispozicija. Odabrano štene odrasta u volonterskoj obitelji, gdje se navikava na sve okolnosti u kojima živi čovjek, usvaja osnovna pravila ponašanja i poslušnosti. Tijekom socijalizacije Centar Silver obiteljima pruža stručnu pomoć i podmiruje sve troškove prehrane, opreme i liječenja psa.

Po završenoj socijalizaciji, u dobi od 16-18 mjeseci, psi se uključuju u program školovanja. U prva dva mjeseca školovanja svi psi prolaze isti osnovni program, nakon čega se, po procjeni radnih instruktora, uključuju u programe za pse vodiče, rehabilitacijske ili terapijske pse. U završnoj fazi školovanja vještine psa prilagođavaju se specifičnim potrebama korisnika. Školovanje, neovisno o programu, traje 8 mjeseci.

Nakon toga uslijedilo  je druženje s Ćirom, Ženin i njenim štencem, veselim labradorima koji su baš sada u postupku socijalizacije. Saznali smo da se najviše školuju pasmine labrador  retriver, da se može svatko prijaviti i uzeti psa na socijalizaciju, da ovi psi pomažu slijepim, slabovidnim osobama, osobama u invalidskim kolicima i djeci koja imaju teškoće u razvoju.

Hvala gospođi i gospodinu Mas te  njihovom prijatelju Predragu koji su nam došli u posjet i omogućili kratko druženje  s ovim psima. Kakva je atmosfera bila na satu pogledajte na fotografijama.

Dubravka Karakaš, razrednica 8.a