« Lipanj 2017 »

Koliko često koristite e-dnevnik

PRIJEVOZ UCENIKA - 2016.-2017..pdf

Obilježavanje Dana Eko-škole povodom nadolazećeg Dana planeta Zemlje
Autor: Administrator , 14. 4. 2017.

U danima prije obilježavanja Dana planeta Zemlje u brojnim se nastavnim predmetima ekološki promišljalo o tome koja je važnost očuvanja planeta, što ga najviše ugrožava, kako to možemo popraviti, koje se udruge u Hrvatskoj time bave i koje korake može poduzeti jedan osnovnoškolac da bi pridonio očuvanju planeta? O tim promišljanjima učenici su izradili brojne edukativne i lijepe postere koji krase naš školski hol i hodnike.

Također, u sklopu projekta „Litter less“ obnovljen je školski zid na 1.katu i to plastičnim čepovima. Taj zid je smješten uz prostor kroz koji prolaze svi učenici i učitelji viših razreda više puta dnevno, kao i učenici, roditelji i učitelji glazbene škole u potkrovlju iste zgrade. Ukrašen je sa preko 3000 čepova kao podsjetnik na prekomjerno korištenje biološki gotovo nerazgradive plastične ambalaže, a time i bacanje iste, i kao poziv na korištenje proizvoda čiju ambalažu nećemo morati baciti, niti reciklirati.

Dvorište naše škole zapravo je park bogat visokim drvećem. S obzirom da će ove godine škola dobiti nove prozore i fasadu, nadamo se većoj uštedi energije i boljim prilikama za uređenje prostora oko školske zgrade cvjetnim otocima raznih boja.

Bez obzira na građevinske radove u bližoj budućnosti, školsko smo dvorište i ovo proljeće ukrasili raznobojnim cvijećem i temeljito očistili od otpadaka. Tu su se istaknuli 4.a i 4.e.

Marljiv 4.e razred posadio je razno povrće i začinsko bilje u povišenu gredicu našeg školskog balkona.

Dan planeta Zemlje proslavili smo 12. travnja, budući da 22. travnja pada u subotu tijekom proljetnog odmora učenika. Eko-patrola je u školskom dvorištu dijelila eko-letke odraslim prolaznicima i, poput eko-policije, motrila na učenike i prolaznike koji imaju priliku baciti otpatke u koš za smeće ili ih baciti u okoliš.

Svaki učenik ili prolaznik mogao je sudjelovati u eko-akciji sakupljanja plastičnih boca, a između 12 i 14 h je za dvije plastične boce mogao dobiti ukusan i osvježavajuć „zeleni koktel“. Tom akcijom sakupljeno je puno plastičnih boca, a novac koji dobijemo od povratne naknade iskoristit ćemo za uljepšavanje škole. Napitak je učenik ili prolaznik mogao zaraditi i ako je ispravno riješio igru memory ili domino na ekološku temu ili složio geografske puzzle.

Pijuckajući „zeleni koktel“ uz zvuke ambijentalne glazbe, prolaznik je mogao o ekološkim problemima saznati i promatrajući / sudjelujući u pokusima: kruženje vode u prirodi, filtracija vode kroz slojeve tla i korjenje biljaka, izlijevanje nafte u more, deterdženti smanjuju površinsku napetost vode, učinak staklenika. Pokuse su demonstrirali i opisivali sedmaši i ekolozi.

U učionici biologije dobrovoljci su za to vrijeme okušavali svoje snage na školskom eko-kvizu. Pobjednici eko-kviza dobili su slatkiše i pohvalnice, a svi učenici izravno angažirani u ovom obilježavanju Dana planeta Zemlje dobili su zahvalnice Eko-škole.

Dio atmosfere s našeg „Eko-dana“ pogledajte na fotografijama.

Marina Škleda koordinator Eko-škole